Veći Turci od Turaka
: Eldin Hadžović
Piše: Dženana Karup Druško
Piše: Dženana Karup Druško
Piše: Dženana Karup Druško
Piše: Dženana Karup Druško
Piše: Dženana Karup Druško
Piše: Dženana Karup Druško
Piše: Dženana Karup Druško
Piše: Dženana Karup Druško
: Eldin Hadžović
Foto: Reuters
Spontana protestna okupljanja su već počela na ulicama Istanbula i Ankare, ali se o njima zna isključivo zahvaljujući stranim medijima i društvenim mrežama. Protiv ustavnih promjena glasali su najveći urbani centri, među kojima su i tri najveća turska grada Istanbul, Ankara i Izmir, te većinski kurdski jugoistok zemljeU isto vrijeme, zastupnici oporbe tvrde da ja posrijedi izborna krađa, zahtijevajući ponovno prebrojavanje čak 60 odsto glasačkih listića i najavljujući izlazak na ulice. Prigovori oporbe se mahom odnose na odluku izborne komisije da u posljednjem trenutku prihvati kao važeće glasačke listiće bez službenog pečata izbornih odbora, a takvih listića je, kako navode oporbeni izvori, blizu dva i pol miliona – što bi bilo više nego dovoljno da donese pobjedu strani koja je glasala protiv Erdoganovih ustavnih promjena.
Potreba većinski bošnjačkog Sarajeva da slavi Erdoganove pobjede kao vlastite, razumljiva je, u onoj mjeri u kojoj je razumljiva neskrivena ljubav između Erdogana i bošnjačkih lidera, koji koriste svaku javnu prigodu da sultanu sa Bosfora upute nježne izljeve ljubavi, često ga nazivajući bratom. Međutim, neshvatljivo je zašto je bošnjačka ljubav prema Erdoganu veća od ljubavi prema Turcima, koji se sada imaju suočiti sa “reformama”, poput vraćanja smrtne kazne koja je u Turskoj ukinuta 2004. godine. Podsjetimo, nakon neuspjelog vojnog puča u Turskoj u Sarajevu su organizirana okupljanja u znak podrške Erdoganovom režimu, a za tu priliku su, pored besplatnih autobusa koji su dovozili građane, recimo, iz Zenice, bila aktivna, na primjer, i udruženja žrtava rata, poput Udruženja majki enklava Srebrenica i Žepa.
“Odlučite sami što želite postići. Hoćete li da trujete svoju djecu? Ako kažete NE, onda ste pobjednici u životu i u budućnosti.” Zabilježena su obrazloženja djelatnika u javnom zdravstvu, prema kojima su pamfleti povučeni iz straha od mogućih nesporazuma, budući da je dio slogana “Ako kažete NE” (“Hayir diyorsaniz”) bio štampan masnim crvenim slovima na pamfletu
Katastrofalno stanje na polju medijskih sloboda i ljudskih prava u Turskoj možda ponajbolje ilustrira dokument s potpisom turskog premijera Binalija Yildirima koji je, navodno, proslijeđen turskim medijima, a u kojem se od javnih radnika tražilo da izbjegavaju upotrebu riječi “hayirli” (“blagosloveno” ili “dobro”), jer je odveć slična riječi “hayir”, koja znači “ne”, e da se “glasači ne bi zbunjivali”. Turska vlada je demantirala ove navode, navodeći da se radi o lažnom dokumentu, međutim reakcija turskog premijera na novinarski upit o dokumentu mu nikako nije išla u prilog. “Svi koji šire takve lažne vijesti, bit će sudski gonjeni”, rekao je Yildirim.
Prigovori oporbe se mahom odnose na odluku izborne komisije da u posljednjem trenutku prihvati kao važeće glasačke listiće bez službenog pečata izbornih odbora, a takvih listića je, kako navode oporbeni izvori, blizu dva i pol miliona – što bi bilo više nego dovoljno da donese pobjedu strani koja je glasala protiv Erdoganovih ustavnih promjena
U isto vrijeme dok su građani Istanbula – koji su većinom na referendumu glasali protiv – kroz prozore u znak protesta na ulice bacali šerpe i zdjele, uzvikujući: “Lopov, ubica, Erdogan!”, u Sarajevu se slavilo!?Da je u pitanju istinska ljubav prema turskom narodu, građani Sarajeva bi imali sve razloge da, ako ništa, budu oprezni s aplaudiranjem turskom autokrati i diktatoru u povoju Erdoganu. Ovako, slavlje u Sarajevu povodom instaliranja autokratske vladavine putinovskog tipa u Turskoj otkriva svu bijedu podaničkog mentaliteta, koji slobodu ne bi umio prepoznati ni da se na ulici sudari sa njom.